چهارشنبه 08 اردیبهشت 1395
دوربین نیکون بهتر است یا کنون

دوربین نیکون بهتر است یا کنون   
سالهاست که در بین عکاسان حرفه ای و کسانی که می خواهند شروع به عکاسی کنند این سوال مطرح است که دوربین کنون بهتر است یا نیکون؟
 در اینجا قصد دارم که تجربیات شخصی  خودم و همچنین اطلاعاتی که از کاتالوگها و مشخصات فنی این دو برند بزرگ دنیای عکاسی بدست اورده ام را در اختیار شما بگذارم . امیدوارم مورد توجهتان قرار بگیرد.
تولید کننده های دوربین عکاسی در دنیا اندک هستند  که بخشی از آنها به دلیل اماتوری بودن بیش از حد مورد توجه قرار نمی گیرند و بخشی  هم به خاطر قیمت بسیار بالا و کاربردهای بسیار خاص استودیویی فقط مورد توجه کاربران خاص خودش قرار میگیرند از جمله دوربین های هاسدبلاد و پنتاکس .
شایان ذکر است که در این میان دو برند نیکون و کنون به دلیل قیمت مناسب و استفاده چند کاره و قابلیت پرتابل بودن همواره مورد توجه عکاسان بوده اند .  در این بین شاید بتوان تفاوت اصلی این دو برند را در مقایسه با برندهای(  بنز و بی ام و)  مطرح کرد  که در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارند  اما واقعیت این است که هر دو این برندها از برندهای مطرح دنیا هستند و دارای تکنولوژیهای روز دنیا  با بهترین متریال . و تفاوت در انتخاب انها به سلیقه و  کارایی ان بستگی دارد .  این موضوع در مورد برندهای نیکون وکنون هم صدق می کند یکسری  کاربردهای خاص در دوربینهای نیکون طرفدارانی برای این دوربین فراهم  اورده و یکسری ویژگی های خاص در دوربین کنون  .
البته این ویژگی ها برای کسانی که دانش عکاسی کافی ندارند و هدف  خاصی را در عکاسی دنبال نمی کنند تفاوت خاصی بوجود نمی اورد چون در هر صورت عکاس می تواند عکس های با کیفیت و قابل قبولی را از هر دو دوربین داشته باشد .
حال می خواهیم  ویژگیهای اصلی این دو برند را در ذهن شما به تصویر بکشیم .
دوربین های  کنون در مقایسه با دوربین های نیکون منوی بسیار ساده تری دارند  و امکان کار کردن روی جزییات بسیار ریز قابلیت های دوربین، از جمله وایت بالانس و دیگر مسایل را به شما نمی دهد  و تصمیم گیری را برای کاربرانی که دانش عکاسی زیادی ندارند اسانتر می کند. علت انتخاب این برند در عکاسانی که تازه شروع به کار عکاسی کرده اند همین است .
ویژگی دیگر این دوربین نسبت به دوربین نیکون مد اتوماتیک بسیار سریع و کارامد  است بنابراین بسیار دوربین کارامدی برای عکاسان خبری می باشد و هم چنین برای کسانی که دانش عکاسی کافی ندارند .
در مقایسه با آن، دوربین های نیکون دوربین هایی  هستند که عموما منوی بسیار پیچیده با قابلیت کار کردن روی تک تک  جزییات عکس را دارند  و قابلیت های بسیار فراوانی را برای کسانی که دانش کافی برای استفاده از این جزییات را دارند فراهم می کند، این دوربین ها بسیار خوش دست هستند و دارای لنز های فوق العاده  با کیفیت ان کی  می باشند .
 این دوربین ها در قطعات هالف فریم عموما سنسور بزرگتر با رزولیشن پایینتری دارند که این امر در مقایسه با دوربین های کنون باعث بوجود امدن نویز کمتری می باشد  و در مدل های فول فریم ابعاد عکس بزرگتری دارد که قابلیت بسیار بهتری برای چاپ در ابعاد بزرگ را فراهم می کند .
 در کل این دوربینها برای شرایط کنترل شده در مقایسه با دوربین های کنون بسیار مناسبتر هستند. شرایطی که امکان نور پردازی  و وقت کافی برای تنظیم دقیق منوهای  دوربین و همچنین شرایط استودیویی را داشته باشد .
 دوربین های نیکون برای اینکه نتوانند عکس های بهتری در  مقایسه با دوربین های کنون بگیرند  نیازمند دانش عکاسی بالا و دانستن مفاهیم عکاسی هستند .  
در پایان یاداور می شوم  که هر دوی این برندها بسیار عالی و حرفه ای هستند و این تفاوت ها برای کسانی مشهود است که به طور حرفه ای  نیازمند قابلیت های خاص این دو دوربین باشند  .
انتشار با ذکر منبع بلامانع است

ارایه سایت کارکیا استودیو    محمد غزازانی