شنبه 30 اردیبهشت 1396
درباره عکاسی سیاه سفید و تاثیر آن در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی

درباره عکاسی سیاه سفید و تاثیر آن در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی

عکاسی سیاه و سفید درباره بافت، خطوط، اشکال ودرجه بندی تیرگی و تضاد بین سایه روشنها در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی است. در عکسهای رنگی غالبا این ویژگی ها در پشت رنگها پنهان می شوند. وقتی که رنگها برداشته شوند چهره اصلی بافتها، خطوط و اشکال جلوتر می آیند و سایه های مختلف قابل رویت خواهد بود. از این رو گرفتن عکسهای سیاه و سفید مستلزم داشتن نگاهی متفاوت در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی است. عکاس باید به جای رنگ بیشتر بر روی عناصر گرافیکی تمرکز کند.

در تبدیل کردن یک عکس رنگی به یک عکس سیاه و سفید هیچ گونه محدودیتی در اعمال فیلتر وجود ندارد..

عکاسی سیاه و سفید به شما نوآوری و انتخاب های هنرمندانه ای می دهد. می توان با انجام تنظیمات درست یک عکس سیاه و سفید زیبا ایجاد کرده و با تکیه بر موضوع ونشان دادن فرم ها و ساختارهای سوژه داستانی جالب بیان نمود. می توان با انجام تنظیماتی روی channel mixer , levels و curves ولو روی بخشهایی خاص از عکس نتایجی زیبا خلق نمود. با عکاسی سیاه و سفید به صورت دیجیتال وارد دوره جدیدی می شویم که امکانات و توانایی هایی بیشتر از گذشته در اختیارمان خواهد بود.

خطاها در عکاسی سیاه و سفید
خطا های عکاسی سیاه و سفید با عکاسی رنگی کمی متفاوتند. در عکاسی سیاه و سفید از اشتباهاتی که می توانست در ویرایش رنگی عکس به وجود بیاید می توان رهایی یافت. با برداشتن آشفتگی ها و اختلالات رنگی در زمینه یک عکس که باعث جلوگیری از دقت توجه به موضوع اصلی می شود، می توان آن را به یک عکس سیاه و سفید تبدیل کرد. این اتفاق غالبا در عکاسی خیابانی رخ می دهد.
یک روز صاف و آفتابی را تصور کنید، در یک عکس رنگی آسمان چنین روزی ملال آور و یک نواخت به نظر می رسد در حالیکه آسمان همین عکس به صورت سیاه و سفید از تاکید کمتری برخوردار است و بنابراین به تقویت موضوع اصلی کمک می کند.عکاسی سیاه و سفید معمولا برای تصاویر پرتره بسیار عالی هستند. اگر چهره ای بر اثر شدت نور فلش خراب شود ، در عکس رنگی بسیار زننده است و ناخوشایند به نظر می رسد . همان عکس پرتره وقتی که تبدیل به عکس سیاه و سفید می شود دلنشین تر می شود.
به طور کلی اگر بعد از تبدیل یک عکس به سیاه و سفید خطاهایی باقیمانده باشد، به سادگی می توان آنها را برطرف نمود. در صورتی که در نواحی و ساختارهای تیره عکس اختلالاتی مشاهده می شود، می توان با سیاه کردن آنها این ایراد را برطرف نمود. در گذشته خطاهایی از این دست در تاریکخانه بر طرف می شد. به این صورت که نواحی خراب را نور اضافی می دادند و به اصطلاح می سوزاندند . درعصر دیجیتال این کار با levels , brightness و یک mask انجام می پذیرد. در صورتی که عنصری در زمینه عکس از توجه زیادی برخوردار شده است، می توان با کاهش میزان کنتراست در آن ناحیه، عکس را یکنواخت کرد.

عکس سیاه و سفید تکیه زیادی بر ساختار، میزان رنگهای طیف خاکستری، میزان کنتراست، ترکیب بندی و فرم ها  در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی دارد. بنابراین اگر تصمیم به ساخت یک عکس سیاه و سفید دارید باید از این مشخصه ها به قدر کافی در تصویر خود استفاده کنید. در غیر این صورت، نتیجه مطلوب نبوده و عکس سیاه و سفید شما بی ارزش و بی حال می شود. حتی با یک عکس رنگی هم می توانستید از این ملزومات اجتناب کنید اما در عکاسی سیاه و سفید چنین چیزی امکان پذیر نیست.
نورپردازی عکس باید به گونه ای باشد که به راحتی تاکیدهای لازم روی ساختار، بافت، فرم و عناصر را نشان دهد. نورهایی که در جلو قرار دارند اکثراً زیاد سودمند نیستند اما نورهای جانبی می توانند مفید واقع شوند. برای عکاسی از مناظر طبیعی، خورشید اگر در پایین قرار بگیرد ساختار زیباتری  دارد ، نورها و سایه ها بیش از حد نباید تند و زمخت باشد با این حال عکاسی سیاه و سفید هیچ مرزی از سایه روشن را نمی شناسد.
یکی از مهمترین مهارتها برای عکاسی سیاه و سفید، فهمیدن راه انتقال رنگها به طیفهایی گوناگون سایه روشن است . یک توپ قرمز رنگ خیلی واضح است و با چمن سبزرنگ تفاوت دارد، رنگ پوست با رنگ آبی آسمان تفاوت دارد. اما درعکسهای سیاه وسفید چنین رنگهایی به داخل سایه های مشابه و خاکستری کشیده شده و تشخیص آنها از یکدیگر مشکل می شود.
وقتی که عکس رنگی می گیرید و آن را به وسیله نرم افزارهای ویرایش تصویر به یک عکس سیاه و سفید تبدیل می کنید، هنوز می توانید روی چگونگی تغییر رنگهای متفاوت به طیف خاکستری کنترل داشته باشید. یکی از این روشها استفاده از channel mixer و دیگری تیره یا روشن کردن نواحی خاص از عکس است.
شگفتی هایی در عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید به خودی خود شگفت انگیز و عجیب است. این شیوه عکاسی دنیا را به شکلی وهم آمیز در می آورد که با چشمان عادی نمیتوان آن را دید. آنچه در عکسی رنگی ملال آور به نظر می رسد، در همتای سیاه و سفید آن
شگفت انگیز به نظر می آید. عکس سیاه و سفید یک نگاه خیالی و بی انتها را خلق میکند و عمق احساسات را بالا می برد. این نوع عکاسی بیشتر در مراسم عروسی رواج دارد. برخی می گویند که در عکسهای سیاه و سفید تا اندازه ای حال و هوای احساسی وجود دارد. می توان با اضافه کردن رنگ در عکسهای تک رنگ تغییری منحصر به فرد به وجود آورد. با اضافه کردن رنگ قهوه ایی می توانید عکس گرفته شده به روش امروزی را به شکلی بسازید که بصورت مد قدیمی بنظر بیاید. این کار به بیننده کمی هیجان می دهد. معمولا این موضوع که مردم خود را در یک عکس قدیمی ببینند جذاب است. می توان از فیلتر آبی رنگ که سرد به نظر میرسد، همچنین فیلتر قرمز که گرم بنظر می رسد استفاده کنید. یا به روشهای غیر معمول و غیر منتظره، رنگها را در عکاسی سیاه و سفید به کار برید. با اینکه حتی در تصاویر تک رنگ، می توان رنگ دید، با این حال توجه همیشه در عناصر گرافیکی است. عکاسی مادون قرمز  دیدی متفاوت به دنیا می دهد. درختان سفید می شوند و آسمان سیاه بنظر می رسد. نورهای نزدیک به مادون قرمز ناحیه ای را تشکیل می دهند که در طول موج نوری قابل رویت قرار دارند. اما نورهای ورای مادون قرمز حرارتی است و ما می توانیم حرارتش را حس کنیم . نمی توان با عکاسی مادون قرمز نزدیک پرتو حرارت را ثبت کنید . اینکار نیاز به تجهیزات ویژه ای دارد . برای بررسی توانایی ثبت نور مادون قرمز توسط دوربین، می توانیم دوربین خود را تست کنیم. بدین منظور سر کنترل DVD player یا TV خودتان را به طرف دوربین بگیرید ، وقتیکه دکمه کنترل را فشار می دهید صفحه LCD دوربین را نگاه کنید یا یک عکس بگیرید اگر شما نقطه نورانی در نوک کنترل را میتوانید ببینید ، دوربین شما احتمالاً میتواند عکسهای مادون قرمز نزدیک را ثبت کند. برای گرفتن عکسهای مادون قرمز نزدیک باید درست قبل از لنز فیلتری قرار دهید که همه نورهای مرئی را مسدود نموده و نور مادون قرمز را عبور دهد. در بعضی مواقع به آن فیلتر آینه ای سرد گفته می شود. از آنجایی که این فیلتر تراکم وچگالی زیادی دارد زمان بازبودن شاتر در آن خیلی زیاد است به همین دلیل برای جلوگیری از لرزش تصویر به یک سه پایه خوب نیاز دارید. هنگام گرفتن چنین عکسهایی جای تعجب ندارد که آنها به صورت قرمز رنگ نمایش داده می شوند ولی با یک نرم افزار ویرایش گر تصویر مثل Photoshop   می توانید آن را به یک عکس سیاه و سفید زیبا تبدیل کنید.

بیکرانه ها در عکاسی سیاه و سفید
با عکسهای سیاه و سفید براحتی می توانید به بی کرانه ها سفر کنید ، فضاها یا مناطق کاملاً سفید و یا کاملاً سیاه هیچگونه مشکلی ندارند. همچنین میزان کنتراست عکس سیاه و سفید در برابر عکس رنگی میتوانند خیلی بیشتر باشند.