چهارشنبه 23 فروردین 1396
کاربرد لنز های مختلف در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای

کاربرد لنز های مختلف در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای

سوال مهمی که در هنگام عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای برای بیشتر عکاسان حرفه ای پیش می آید این است که از چه لنزی کجا باید استفاده کرد یا به عبارت دیگر کاربر هر لنز در کجاست. نکته قابل توجه در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای در حقیقت شناخت خاصیت هر لنز است که شما با دانستن این موضوع در حقیقت می توانید در هنگام عکاسی بهربرداری درست از تجهییزات خود انجام دهید و یا با توجه به نیاز کاری و علاقمندی خودتان در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای اقدام به تهیه لنز مناسب کنید.

لنزها به سه گروه کلی تقسیم می شوند . لنزهای نرمال،لنزهای واید،لنز های تله

لنز نرمال: در حقیقت این نوع لنز ها فضایی را که پوشش میدهند تقربا با فضایی که چشم انسان پوشش میدهد یکی است . این لنز ها با عدد فاصله کانونی 50 شناخته می شوند ولی مقدار دقیق  آن لنز 45 است

لنز های تله: لنز های تله به لنزهایی گفته می شود که زاویه دید بسته تری نسبت به زاویه دید انسان دارند .و دارای بزرگ نمایی هستن. عدد فاصله کانونی این لنز ها از مقدار 50 بالاتر است و هر چه این عدد بالاتر رود  زاویه دید لنز بسته تر می شود

لنز های واید: این لنز ها زاویه بازتری را نسبت به دید انسان دارند. هر چه عدد این لنزها از 50 پایینتر باشد مقدار زاویه دید بازتر است و سطح بیشتری پوشش می دهد.

لنز های دیگر ترکیب این سه نوع لنز می باشند که به اصطلاح کلی به آنها لنز های زوم می گویند. این لنز های زوم عبارتند از لنز های تله واید مثل 24-120،لنز های نرمال تله 50- 200،لنزهای تله تله مثل 70-200،لنز های واید واید مثل 16-35 ،لنز های واید نرمال 18-55 .

کاربرد لنزها بر اساس  فاصله کانونی در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای: در حقیقت اعدادی که به آها اشاره نمودیم فاصله کانونی لنز ها نام دارد . زمانی که ما می خواهیم فضای وسیعی را عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای کنیم یا از اجسام بسیار بزرگ عکس بگیریم از لنزهای واید استفاده میکینیم. سوژه هایی که در فاصله کمی از لنز های واید قرار بگیرند دجار خمیدگی یا اعوجاج میشوند و خطوط صاف به شکل منحنی در آن در میاد پس استفاده از لنز واید برای گرفتن عکس های پرتره و یا اشیایی کوچک که باید به لنز نزدیک شوند به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود مگر با هدف خاص. همچنین لرزش دست در این لنز ها به طور محسوسی بی تاثیر می شود. و در مکان هایی که سه پایه نداریم و نور کم است استفاده از این لنزها می تواند تاثیر خوبی داشته باشد.

لنز های تله عمدتا در جاهایی استفاده میشود که بخواهیم سوژه را بزرگ نمایی کنیم. استفاده از لنزهای تله جهت عکاسی پرتره و عکاسی از اشیاء کوچک بسیار پر کاربر است و پیشنهاد میشود. همچنین استفاده از آن برا عکاسی از حیات وحش و موجوداتی که انکان نزدیک شدن به آنها کم است بسیار مناسب است. از خاصیت های خوب استفاده از این لنزها اعوجاج بسیار پایین آنها است و تصاویر به صورت طبیعی ثبت می شوند . اما لرزش دست در آها به طور زیاد تاثیر گذار می شود و استفاده از آنها را در مکان های کم نور و همچنین مکان هایی که امکان استفاده از سه پایه نیست سخت میکند.

لنز های نرمال کاربرد عمومی دارند و بیشتر کاربردشان در زمانی است که قصد داریم سوژه را در ابعاد واقعی خودش به تصویر بکشیم.

ار دیگر خواصی که باعث تفاوت در لنز ها می شود می توان به قابلیت های لنزها و امکانات آنها اشاره کرد.بعضی از لنزها به سیستم لرزش گیر مجهز می باشند و بعضی از لنزها به سیستم اتو فوکوس.

همچنین نکته بسیار مهم در مورد لنزها حداقل و حداکثر میزان باز بودن دریچه دیافراکم آنها است. ابعاد و قیمت لنزها به طور مستقیم به این خاصیت درجه دیافراگم  بستگی دارد. همچنین تاثیر این ویژگی بر روی عمق میدان بسیار قابل توجه است. در مقاله بعدی در مورد دیافراگم و همچنین عمق میدان برایتان می نویسم.

کارکیا استودیو

محمد غزازانی