پنجشنبه 10 فروردین 1396
تنظیم تراز سفید یا white balance در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغات:

تنظیم تراز سفید یا white balance در عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغات:

یکی از مهترین فاکتور های قابل توجه در هنگام انجام پروژه های عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی لزوم رعایت تراز سفیدی یا white balance  میباشد.این فاکتور به این دلیل قابل اهمیت می باشد که تراز سفیدی در حقیقت تنظیم دقیق و درست رنگ عکس می باشد و چون یکی از مسایل مهم در عکاسی صنعتی و عکاسی تیلیغاتی صداقت در نمایش محصولات و کالاها می باشد باید رنگ محصول و کالای مورد عکاسی دقیق و به همان شکل که در واقعیت دیده میشود در بیاید و نکته دوم در مورد اهمیت آن در زمان چاپ می باشد زیرا در صورت رعایت نکردن درست تراز سفیدی در هنگام چاپ با مشکل بزرگی برخورد میکنیم و آن بهم ریختگی رنگ ها در هنگام چاپ می باشد.

در حقیقت معنی واقعی تراز سفیدی تنظیم درست رنگ سفید می باشد . برای اینکه فهم این مطلب برای همه دوستان آسان شود وارد مسایل سخت و پیچیده تکنیکی و علمی نمیشویم و اینکه از نظر الکترونیکی چه اتفاقی می افتد.در حقیقت اشیائ در رنگ های مختلف نوری که از منبع نوری ساطع میشود رنگ متفاوتی به خود میگیرند. مثلا در نور خورشید در موقعی که خورشید به طور کامل طلوع کرده و هنوز وارد مرحله غروب نشده نور تقربا آبی رنگ می باشد یا نور شمع قرمز می باشد یا نور لامپ تنکستن به زردی می زند.اشیا در زیر هرکدام از این نورها به رنگ آن منبع نوری تمایل پیدا میکنند.

واحد اندازه گیری مقدار رنگ نور را گلوین می نامند و هر چه مقدار کلوین کمتر باشد رنگ ها قرمزتر و هرچه بالاتر باشند رنگ ها آبی تر میشوند.

دو مبنا برای تشخیص رنگ نور وجود دارد. یک نور خورشید یا به اصطلاح دی لایت که مقدار کلوین آن 5600 درجه می باشد و دیگری لامپ 100 وات تنگستن که به نور شب معروف است و مقدار آن 3200 درجه کلوین می باشد. در موقع عکاسی صنعتی اکثر از نور فلاش استفاده می شود که حدودا معادل نور روز و 5600 درجه کلوین میباشد ولی در صورت استفاده از منابع نوری دیگر هنگام انجام عکاسی صنعتی و تبلیغاتی باید مقدار کلوین آن هارا به دقت اندازی گیری نماییم و اقدام به اصلاح آن توسط دوربین نماییم.

در دوربین های عکاسی دیچیتال منویی به عنوان وایت بالانس برای انجام اصلاح رنگ نور میباشد. وایت بالانس به معنای تنظیم تراز سفیدی است به این صورت که وقتی ما یک کاغذ سفید را زیر منبع نوری قابل استفاده خود در هنگام عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی قرار میدهیم رنگ کاغذ سفید در حقیقت به رنگ منیع نوری در می آید و دیگر سفید نمی باشد.

اگر ما این رنگ را اصلاح کنیم و به رنگ سفید واقعی در عکاسی در بیاوریم در حقیقت تراز سفیدی را انجام داده ایم و باقی رنگ ها موجود در کادر عکاسی به رنگ اصلی خودشان در می آیند.

برای انجام اینکار در دوربین های حرفه ای چند گزینه پیش فرض طراحی شده: تراز سفیدی به صورت اتوماتیک تنظیم شود( که زیاد دقیق نمی باشد) تراز سفیدی در هوای ابری...تراز سفیدی در زیر نور فلورسنت ...تراز سفیدی در موقع استفاده ازفلاش...تراز سفیدی در نور آفتاب....تراز سفیدی در سایه...تراز سفیدی به صورت دستی و تراز سفیدی به صورت پریست.

به عنوان یه عکاس صنعتی و تبلیغاتی حرفه ای هیچ گاه از هیچ یک از گزینه های پیشفرض دوربین استفاده نکنید تنها از حالت منوال و پریست میتوانید نتیجه دقیق و حرفه ای بگیرید. برای موارد بسیار دقیق و حساس پیشنهاد می شود از کارت خاکستری و کالر چارت نیز استفاده شود.

برای آموزش دقیق استفاده از قسمت دستی و پریست دوربین و همچنین استفاده از کارت خاکستری با من تماس بگیرید.

محمد غزازانی .استودیو کارکیا