یکشنبه 16 مهر 1396

فرمت RAW چیست و چرا باید برای عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی و عکاسی حرفه ای  از آن استفاده کنیم

‎تقریبا تمام مقالات مربوط به توصیه‌های عکاسی برای افراد تازه‌کار، روی یک موضوع تاکید دارند: استفاده از فرمت RAW در هنگام عکاسی. با وجود آن‌که عکاسی با فرمت RAW بدون تردید یک انتخاب صحیح است، اما شما هرگز نباید کورکورانه از توصیه‌ها پیروی کنید.

‎همیشه خوب است که بدانید چرا باید کاری را با روش خاصی انجام می‌دهید. به همین دلیل در این مقاله به بررسی تمام مواردی پرداخته‌ایم که باید درباره عکس‌های RAW بدانید. به این ترتیب می‌توانید بفهمید که چرا عکاسی با این فرمت اهمیت دارد.

‎عکس‌ها چطور ایجاد می‌شوند

‎پیش از آن‌که به سراغ تصاویر دیجیتال برویم، اجازه بدهید نگاه کوتاهی به عصر اتاق‌های تاریک عکاسی انداخته و نحوه ایجاد تصاویر روی فیلم را بررسی کنیم.

‎هر نوار فیلم با یک دانه‌بندی بسیار ریز از مواد حساس به نور پوشیده شده است. این مواد غالبا از هالیدهای نقره ساخته می‌شدند که یکی از دلایل اصلی گرانی فیلم‌ بود. وقتی این مواد در معرض تابش نور قرار می‌گرفتند، تغییر رنگ می‌دادند. هر چه نور شدیدتر بود، میزان تغییر رنگ نیز افزایش پیدا می‌کرد. هر دانه از هالید نقره همانند یک پیکسل ابتدایی عمل می‌کرد. به‌عبارت دیگر، این دانه نور دریافتی از یک سطح مقطع بسیار کوچک از صحنه مقابل عکاس را ثبت می‌کرد.
‎انواع مختلف فیلم‌ها دارای ترکیب‌های نسبتا متفاوتی بودند و همین واقعیت باعث می‌شد که هر فیلم دارای شخصیت ویژه خود باشد. هر فیلم در بعضی از شرایط بهتر از بقیه بود. گاهی اوقات شما به دنبال یک فیلم سیاه و سفید با کنتراست واقعا بالا بودید و در بعضی از موارد نیز یک فیلم با منحنی واکنش خنثی می‌خواستید تا رنگ پوست را ارتقا دهد.

‎نحوه ایجاد تصاویر دیجیتال
‎دوربین‌های دیجیتال بجای ذرات نقره از حسگرهای حساس به نور استفاده می‌کنند. وقتی نور به یک فوتوسایت برخورد می‌کند، یک جریان الکتریکی را ایجاد می‌نماید. هر چه نور شدیدتر باشد، جریان ایجاد شده نیز قوی‌تر خواهد بود.
‎دوربین شما ولتاژ هر فوتوسایت را ثبت کرده و با استفاده از پردازنده داخلی خود، ارزش نوری معادل با شارژ مورد نظر را محاسبه می‌کند. در یک سنسور 15 مگاپیکسلی، این فرآیند 15 میلیون بار برای هر یک از عکس‌هایی که می‌گیرید تکرار می‌شود.
‎سنسورهای مدرن در تشخیص تغییرات ناچیز سطح نور، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. در واقع این سنسورها می‌توانند بین بیش از 16 هزار سطح شدت نور و میلیاردها رنگ مختلف تمایز قایل شوند. همان‌طور که می‌بینید، ثبت این حجم از اطلاعات کار حیرت‌انگیزی است.
‎اگرچه شیوه ضبط اطلاعات توسط سنسورها تاحدودی با یکدیگر متفاوت است، اما تصاویر دیجیتال تا حدود زیادی به یکدیگر شباهت دارند. دوربین‌های دیجیتال تمام تلاش خود را برای ایجاد یک بازسازی واقع‌گرایانه از صحنه انجام می‌دهند. تمام این موارد به یک مشکل بزرگ با عکاسی در فرمت JPG منتهی می‌شوند.
‎مشکل عکاسی در فرمت JPG
‎وقتی شما با فرمت RAW عکاسی می‌کنید، تمام اطلاعات ثبت شده توسط دوربین‌تان در فایل نهایی ذخیره می‌شود. حتی با وجود آن‌که هیچ صفحه نمایشی عملا نمی‌تواند این اطلاعات را به‌طور کامل نشان دهد، اما داده‌های مذکور برای استفاده شما در هنگام ویرایش تصویر، وجود دارند. یک فایل RAW معمولی از یک دوربین 5D Mark III کانن حجمی معادل 25 مگابایت دارد.
‎وقتی با فرمت JPG عکاسی می‌کنید، دوربین شما تمام این اطلاعات شگفت‌انگیز را ثبت کرده و سپس... آن‌ها را دور می‌ریزد. فرمت فایل JPG تنها به 256 سطح از شدت نور و چند میلیون رنگ محدود شده است. به‌این ترتیب شما نزدیک به 90 درصد از اطلاعات ثبت شده توسط دوربین خود را از دست می‌دهید. یک فایل JPG با حداکثر کیفیت از همان دوربین کانن تقریبا 4 مگابایت حجم دارد.
‎مزیت RAW
‎حالا که متوجه شدید فایل‌های JPG بخش اعظم اطلاعاتی که دوربین شما قادر به ثبت آن‌ها است را نادیده می‌گیرد، اجازه بدهید ببینیم این موضوع عملا چه معنایی برای عکس‌های شما دارد.
‎تصاویر RAW دارای سطوح نوری بسیار بیشتری هستند، بنابراین شما می‌توانید میزان نوردهی آن‌ها را بدون از دست دادن جزییات افزایش (Overexpose) یا کاهش (Underexpose) دهید. بانک تجهیزات ایران.اگر یک فایل RAW یک استاپ Underexpose باشد، به‌راحتی می‌توانید آن را در نرم‌افزاری مانند Lightroom روشن‌تر کرده و یک تصویر نهایی بی‌نقص را به‌دست آورید. اگر یک فایل JPG در شرایط مشابهی باشد، افزایش روشنایی آن باعث از بین رفتن جزییات و همچنین ایجاد نویز می‌شود. اگر یک عکس را دقیقا همان‌طور که می‌خواهید در دوربین خود ثبت کنید، مشکلی با فایل‌های JPG نخواهید داشت، اما اگر نیاز به اصلاحات بعدی داشته باشید، انعطاف‌پذیری بالای فایل‌های RAW یک موهبت ارزشمند خواهد بود
‎تصاویر دیجیتالی که مستقیما  از دوربیت خارج میشود